Sposobnost tolerancije na frustraciju, tzv. imunitet psihe, predstavlja osnovu naše otpornosti na različite emocije i prepreke s kojima se svakodnevno, u većoj ili manjoj mjeri susrećemo. Frustracije u svakodnevnom životu nije moguće izbjeći. Kao i tjelesni imunitet, tolerancija na frustraciju se razvija “optimalnim” frustracijama.
Frustracija se najčešće definira kao “emocionalna reakcija na određenu, vanjsku ili unutrašnju prepreku ispunjenju određene želje“.
Frustracija nastaje onda kada su naše želje, zahtjevi i htijenja onemogućeni, što se svakodnevno u određenoj mjeri događa. Frustracije se kreću od onih koje jedva opazimo, koje su usputne do onih koje nas muče i preplavljuju.
Na putu razvoja visoke tolerancije na frustraciju kod djece, ponašanja roditelja ili stručnjaka koji s njima rade igraju ključnu ulogu. Pokazivanje nestrpljenja, sklonost impulzivnom ponašanju i burnom emocionalnom reagiranju odrasle osobe, otežava razvoj visoke tolerancije na frustraciju kod djeteta.
Edukacije će dati dubinski pogled na razvoj frustracije i tolerancije na frustraciju kroz psihoterapijsku perspektivu baziranu na integrativnoj psihodinamskoj psihoterapiji.
Naučit ćete:
- Faze razvoja tolerancije na frustraciju
- Kako poticati kapacitete djeteta za razvoj tolerancije za frustraciju
- Manifestacije nerazvijene I razvijene tolerancije na frustraciju
- Kako poticati I razvijati toleranciju na frustraciju kod sebe kao “odraslog”
- Povezanost tolerancije na frustraciju i drugih emocionalnih potreba
- Primjer “Treninga tolerancije na frustraciju”
Edukacija je namijenjena psiholozima, edukacijskim rehabilitatorima, logopedima, socijalnim pedagozima, edukantima psihoterapije i drugim srodnim stručnjacima.
Cijena edukacije je 39 eura